Skip to main content
Bez kategorii

BHP w magazynie – palety antypoślizgowe i antyelektrostatyczne

BHP w magazynie – palety antypoślizgowe i antyelektrostatyczne

2023-04-24

Magazyny to jedne z tych miejsc, w których najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy. Dlatego nawet jeżeli w danym obiekcie przestrzegane są zasady BHP, to warto pójść o krok dalej i wdrażać dodatkowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo w zakładzie pracy. To między innymi zapewnienie swobodnej przestrzeni roboczej czy  używanie bezpiecznych nośników takich jak palety antypoślizgowe. Dziś opowiemy o tym, jak stworzyć bezpieczne miejsce pracy i wymienimy podstawowe zasady BHP w magazynie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Podstawowe zasady BHP w magazynie
  2. Odległość między regałami w magazynie
  3. Środki transportu magazynowego
  4. Wytyczenie i oznakowanie dróg transportowych
  5. Poziom hałasu w miejscu pracy
  6. Temperatura w miejscu pracy
  7. Odzież robocza
  8. Dodatkowe rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa w magazynie

Podstawowe zasady BHP w magazynie

Tak jak w każdym innym miejscu pracy, tak i w magazynie zasady BHP muszą być bezwzględnie przestrzegane. Oto kilka podstawowych reguł – każda z nich jest szerzej opisana na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.

Odległość między regałami w magazynie

Każdy magazyn powinien być planowany w zgodzie z instrukcją BHP, a odpowiednie umiejscowienie regałów i innych elementów wyposażenia magazynowego jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa pracy. Zasady BHP głoszą, że:

  • Jeżeli pomiędzy regałami przebiega alejka jednokierunkowa, to odstęp ten powinien wynosić minimalnie 0,75 cm.
  • Jeżeli pomiędzy regałami przebiega alejka dwukierunkowa, to odstęp ten powinien wynosić minimalnie 1 metr.

Zasada ta dotyczy również kontenerów czy stosów produktów. Przejścia powinny umożliwiać również swobodne przemieszczanie się środkami transportu magazynowego.

Środki transportu magazynowego

To między innymi wózki widłowe, dźwigi, przenośniki i ładowarki. Każde z tych urządzeń powinno posiadać znak bezpieczeństwa CE oraz mieć aktualne przeglądy techniczne i świadectwa badań.

Wytyczenie i oznakowanie dróg transportowych

Wszystkie drogi transportowe w magazynie powinny być oznakowane. Nie mogą na nich występować progi ani stopnie. Magazyn musi być odpowiednio oznakowany. W widocznych miejscach powinna znajdować się instrukcja opisująca zasady BHP dla pracowników a na regałach i innych elementach wyposażenia zakładu informacja o maksymalnym obciążeniu. Ważne jest również odpowiednie oznaczenie dróg ewakuacyjnych.

Poziom hałasu w miejscu pracy

Jeżeli poziom hałasu w magazynie przekracza 85 dB to pracodawca musi zapewnić pracownikom ochronniki słuchu.

Temperatura w miejscu pracy

Temperatura w miejscu magazynie nie powinna spadać poniżej 14°C. Jeżeli w danym miejscu pracy musi być utrzymana niższa temperatura ze względu na uwarunkowania technologiczne, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej odzieży swoim pracownikom.

Odzież robocza

Obowiązek zapewnienia roboczej odzieży ochronnej leży po stronie pracodawcy – to między innymi obuwie i rękawice ochronne oraz wspomniana już odzież dodatkowa, którą musimy zapewnić na przykład w wypadku pracy przy niższej temperaturze.

Dodatkowe rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa w magazynie

Do niebezpiecznych sytuacji może niestety dojść nawet wtedy, kiedy wymienione zasady BHP w magazynie są w pełni przestrzegane. Dlatego warto również zwrócić uwagę na kilka innych rozwiązań, których wdrożenie znacząco przekłada się na poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy:

  • Wymień tradycyjne drewniane palety na palety antypoślizgowe z tworzyw sztucznych. Zawalenie się ładunku na paletach jest niestety jedną z częstych przyczyn wypadków w trakcie wykonywania prac magazynowych. Warto więc pod tym kątem zadbać o bezpieczeństwo pracowników – wymiana palet drewnianych na palety antypoślizgowe wykonane z tworzyw sztucznych przynosi wiele korzyści. Standard ten staje się coraz bardziej popularny – palety z tworzyw sztucznych są łatwiejsze w myciu i dezynfekcji. Z tworzyw sztucznych wykonuje się również palety antypoślizgowe. To typ palet posiadający wyposażony specjalne płozy i doskonale trzymający się podłoża. Ich użycie minimalizuje zagrożenie osunięcia się palet w trakcie rozładunku czy przekładania. Tworzywa sztuczne są doskonałymi izolatorami energii elektrycznej, dlatego wykonuje się z nich również palety antyelektrostatyczne inaczej palety ESD. Na tego rodzaju paletach można bez obaw transportować delikatne podzespoły i inne elementy elektroniczne.
  • Dbaj o wygodę wykonywania pracy – nawet jeżeli w zgodzie z zasadami BHP, 75 centymetrów to w danym przypadku wystarczająca odległość między regałami w magazynie, to warto także rozważyć czy umożliwi ona wygodne wykonywanie pracy. W niektórych miejscach warto zachować większy odstęp, aby usprawnić realizację zadań. Oczywiście, taki odstęp może ograniczyć ilość regałów w danym magazynie, z drugiej jednak strony stworzenie lepszych warunków pracy ma wpływ na efektywność pracowników, czyli wydajność zakładu.
  • Staraj się regularnie rozmawiać z pracownikami i wysłuchaj ich spostrzeżeń. Pamiętaj, że to oni są na pierwszej linii frontu. Dlatego ich uwagi są cenne i mogą pomóc w wypracowaniu rozwiązań, które dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo w Twoim zakładzie pracy.

Zadbaj o to, aby każdy Twój pracownik czuł się bezpiecznie w trakcie wykonywania pracy. Wszyscy jesteście częścią jednego zespołu i to w dużej mierze od Was i Waszego poczucia bezpieczeństwa i komfortu uzależniona jest jakość pracy magazynu. Jako Utz Group jesteśmy liderem wśród producentów palet, skrzyniopalet oraz pojemników z tworzyw sztucznych, których zastosowanie ogranicza ryzyko wypadku w miejscu pracy. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi, chętnie doradzamy w zakresie doboru rozwiązań najlepiej dopasowanych do danej branży.